Jak budować związek?

Nie zmieniaj partnera!

Jeśli chcesz coś zmienić w związku, a dotyczy to osoby – zacznij od siebie.

Zacząć od siebie – to uczyć się akceptacji.

Prawdopodobieństwo, że ktoś się zmieni i to Ciebie zadowoli, jest mniejsze niż Ty zaakceptujesz i tym samym wykonasz pracę, która stanie się przyczyną twojej satysfakcji, ale nie stanie się to, gdy nie będziesz umiał/a akceptować siebie.

Pamiętaj o dobrych chwilach.

Chodzi o emocje i wspólne przeżycia o pozytywnym zabarwieniu.

Wspólnie te chwile były tworzone, wspólnie przeżywane, wspólnie je wspominaj.

Powyższe pomaga również w sytuacjach konfliktowych.

Pytaj!

Możesz zaprosić na randkę, do restauracji, nawet na magiczny wyjazd, ale jaki to ma sens, jak druga strona związku nie ma na to chęci, a Ty nawet o to nie zapytałeś/aś?

Może drugiej stronie chodzi o coś znacznie mniej prozaicznego? Sprawdzaj co przynosi zadowolenie!

Kontakt fizyczny to nie seks.

Na co dzień dożo bardziej ważne dla jakości związku jest przeżywanie bliskości fizycznej, ale nie w kontekście seksualnym, czyli znowu drobne gesty związane z szeroko rozumianym dotykiem.

Umiejętność słuchania i sztuka empatii

Empatia to przejaw wrażliwości na drugiego człowieka i zdolność postawienia siebie w sytuacji kogoś innego. To też umiejętność takiego samego odczuwania i rozumienia położenia drugiej osoby. Uważne słuchanie tego, co ma do powiedzenia partner i okazywanie empatii to konieczny warunek do spełnienia, aby związek był silny. Według psychologów brak zrozumienia i empatii to często powód dla którego ludzie zdradzają i szukają zrozumienia i pocieszenia w ramionach trzeciej osoby.

Słuchanie prowadzi d zrozumienia.

Ucz się słuchać, łatwiej będzie Ci zrozumieć partnera. Wysłuchaj do końca nie przerywając. Patrz w oczy – to jest oznaka szczerości i zainteresowania.

Okażesz szacunek samemu sobie i partnerowi, dasz dowód na rozumienie jego punktu widzenia, wreszcie okażesz, że wczuwasz się w to co on przeżywa.

Oddziel poglądy od człowieka, jeśli już operujesz rodzajem walki, to atakuj pogląd, aby nie okazało się, że atakujesz osobę.

Czy ufasz osobie z którą żyjesz?

Jedna z najważniejszych cech trwałego związku. Każda chwila, gest, zachowanie jest okazją do budowania zaufania. Zaufanie do związek przezywany głębiej, spokojniejszy, ale przede wszystkim bezpieczniejszy.

Intymność

Nie ma głęboko przeżywanej intymności i seksu bez szczerej rozmowy. Nie ma potrzebnej do intymności bliskości bez dobrego poznania się. Udane i satysfakcjonujące życie intymne to zdrowie psychiczne i fizyczne. Dodaje energii, optymizmu, odwagi, wreszcie buduje bliskość.

Wspólne zainteresowania

Wspólne spędzanie czasu, dzielenie zainteresowań wzmacnia związek i pozwala spojrzeć na siebie z różnych stron i nabrać nowych, również wspólnych doświadczeń. Wspólne wyjście do kina, sport czy gotowanie, to także ważna w związku wspólna zabawa.