Jak być lepszym w związku?

1. Dobrze, jeśli nie będziesz etykietował/a partnera np. nazywając go „głupcem”, nie potępiaj, zamiast tego opisz zachowanie czy słowa, które Cię zabolały.

2. Nie licytuj się na coś, co masz w pamięci. Teraz  ktoś mówi Ci, co go rani, a Ty wypowiadasz się o tym, co było wobec Ciebie w zeszłym tygodniu. Nie tędy droga.

3. Kiedy partner mówi, że widzi czerwony zachód słońca, a Ty widzisz żółty, to nie dyskutuj z partnerem, że jest inaczej, niż on widzi. Po prostu uszanuj, że on widzi czerwony, a Ty żółty. To dowód na duży szacunek dla jego osoby, że może spostrzegać rzeczywistość po swojemu, a nie narzucać mu swój odbiór.

4. Nie rzucaj kategorycznymi argumentami w obliczu konfliktu: „Widzę, że nie jest nam ze sobą po drodze”. Lepiej jak odłożysz reagowanie pod wpływem emocji i wrócisz do dyskusji w innym czasie.

5. Trzymaj się tych zasad dla siebie, nie oczekuj tego od partnera. To są zasady dla Ciebie i to one mają pomóc Ci w relacjach z ludźmi. Zostaw partnera z jego zasadami, a nawet z ich brakiem.