Nazywam się Marcin Pawłowski.

Jestem absolwentem kierunku Psychologii na Uniwersytecie im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Warszawie.
Odkąd pamiętam lubiłem słuchać innych. To był rodzaj pierwszych zainteresowań psychologią i zainteresowań w ogóle zachowaniem człowieka. Dużo później zrodził się pomysł, aby ten kierunek studiować, a teraz od ponad 15 lat zajmować się nim, oferując praktyczną pomoc innym. Dojrzewałem i zdobywałem swoją wiedze i doświadczenie w duchu bezwarunkowego szacunku dla każdego. Dzięki temu stałem się osobą dla której zaufanie, akceptacja, poczucie bezpieczeństwa oraz wrażliwość mają podstawowy wymiar w kontakcie z drugim człowiekiem – tak w życiu zawodowym jak i na co dzień.

W duchu tak rozumianych relacji międzyludzkich najbliżej jest mi do psychologii humanistycznej.

Moje doświadczenie i wykształcenie:

– praktyka własna od ponad 15 lat, poddawana superwizji,
– studia na UKSW, na kierunku psychologia ogólna (w zakresie psychologia osobowości), ukończone uzyskaniem dyplomu,
– staże m.in. w Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz Samodzielnym Wojewódzkim Zespole Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie,
– praca własna polegająca na 1,5 rocznej psychoterapii indywidualnej u certyfikowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne psychoterapeuty oraz 3 miesięcznej psychoterapii grupowej,
– szkolenia z zakresu pomocy psychologicznej, zaburzeń psychicznych,
– jestem inicjatorem i założycielem Polskiego Towarzystwa Psychologii Humanistycznej, które powstało (po raz pierwszy w Polsce) w 2007 r.

Zainteresowania: Psychologia Humanistyczna, Nurburgring, Kazik Staszewski, KNŻ, Kult, Buldog, Lemmy Kilmister, aktywność sportowa.

Poniżej znajdziesz informacje praktyczne związane z zasadami mojej praktyki, dzięki którym mogę pracować efektywnie, etycznie i legalnie.

Źródło pomocy – swoją pomoc oferuję dorosłym i młodzieży, praktykę poddaję superwizji.
Większość z konkretnych sposobów pomocy – takich jak rola pacjenta, moje podejście psychologiczne, cele do których dążymy, czas trwania pomocy – są omawiane indywidualnie. Jakkolwiek w czasie spotkań cele i kierunek pomocy ulegają zmianom. Związane jest to z coraz lepszym poznawaniem swoich problemów, ale także z odważniejszym wobec nich stawaniem. Stąd cele pomocy zależą od pacjenta i to on decyduje także o czasie trwania pomocy. Moje podejście psychologiczne zakorzenione jest w psychologii humanistycznej, aczkolwiek zawsze praca z daną osobą jest dopasowana do jej potrzeb indywidualnie. Tak jak każda osoba jest inna – tak wymaga jedynego w swoim rodzaju podejścia. Podejścia opartego na akceptacji, zrozumieniu i zaufaniu.

Zakres – pomoc psychologiczna, porady psychologiczne, opinie psychologiczne, konsultacje (Warszawa i okolice)

Spotkania – odbywają się na Bródnie (Targówek) ul.Hieronima 4/30 (w pobliżu Trasy Toruńskiej) – więcej informacji w zakładce Kontakt.
Jest także możliwość, aby spotkania odbywały się u pacjenta, choć w przypadku tej propozycji istotne jest, aby miejsce spotkań było stałe.
Umówić się można telefonicznie lub wysyłając e-mail na adres:
kontakt@pomoc-psychologiczna.com
Spotkania mogą być w każdy dzień w tygodniu z wyjątkiem niedziel.
Godziny spotkań są do ustalenia indywidualnie, jednak najlepiej po godz. 15.
Spotkania trwają między 60 a 90minut.

Pierwsze spotkanie – czy pojedyncza konsultacja ma służyć poznaniu i ocenie tego, czy jest szansa na udzielenie efektywnej pomocy oraz na tak subtelną rzecz jak to czy psycholog i pacjent uznają, że ta współpraca przyniesie osiągnięcie zakładanych celów. Chcę tym podkreślić wyjątkowość a zarazem ludzki wymiar relacji psycholog – pacjent. Tak jak w życiu codziennym, spotykane przez nas osoby – choć mogą być miłe, pogodne, interesujące – to zdarza się nam, że nie ma więzi porozumienia i nie czujemy aby współpraca czy też zwykła relacja mogła się zawiązać. Tak też może być w przypadku spotkania psychologicznego i temu m.in. powinno służyć pierwsze spotkanie.

Poufność – wszystkie informacje, które pojawiają się na sesji psychologicznej pozostają w całkowitej poufności. Z wyjątkiem pacjenta i psycholga nie ma do nich dostępu ani wglądu nikt inny. Oprócz poufności osobistej mam również na myśli materiały zapisane i zarchiwizowane. Żadne ze spraw dyskutowanych na sesjach nie są omawiane z osobami postronnymi bez uprzedniej zgody pacjenta. Zasada poufności jest szczególnie ważna, gdyż odnosi się do relacji opartej o wspólne zaufanie.

Potencjalne efekty uboczne – istotne jest aby mieć świadomość, że praca z psychologiem może czasami prowadzić do niespodziewanych konsekwencji. Na przykład, w miarę postępującej wiedzy o sobie możesz rozpoznać, że praca zawodowa czy relacja osobista do której byłeś dotąd przekonany, wpływa na twoje życie destruktywnie. Może się zdarzyć, że zdecydujesz się zmienić pracę lub wyjść z niekorzystnej relacji osobowej niż kontynuować jej pogłębianie. Jednym z celów pomocy psychologicznej jest poznanie i przejście przez trudne ale prawdziwe przeżycia pacjenta, a to wymaga wyjścia im naprzeciw i zaangażowania z jego strony, co może budzić silne emocje. Przyglądanie się swoim problemom może prowadzić niekiedy do odkrywania bolesnych uczuć – i ważne aby wiedzieć, że jest to naturalna część procesu zmian.

Pomoc alternatywna – Dobrze jest wiedzieć, że jest wiele form pomocy, którą można ogólnie nazwać psychologiczną i nie widzę w tym nic niestosowanego aby się mnie o taką alternatywę zapytać. Ponadto pamiętaj, że masz prawo wycofać się z kontynuowania współpracy w każdym momencie a ja pomogę Ci, jeśli sobie tego zażyczysz, w znalezieniu odpowiedniej konsultacji.

Internet – Internet jest narzędziem pomocnym, ale raczej nie powinien być traktowany jako zamiennik za kontakt z realną osobą. Nie jest bezpieczną formą komunikacji, więc tym bardziej nie powinien być wykorzystywany do przekazywania sobie informacji, które mają decydować o zmianach w człowieku. Jest to i niebezpieczne i zarazem nierealne. Pomoc psychologiczna jest efektywna kiedy psycholog z pacjentem spotykają się osobiście. Bez tego trudno jest oczekiwać i mówić o pomocy psychologicznej. Mam jednak świadomość, że są pacjenci, którzy z różnych przyczyn nie mogą skorzystać z wizyty u psychologa, ale mają dostęp do internetu i to pozostaje jedynym sposobem, żeby z pomocy skorzystać.

Inicjator i założyciel w 2007r.

Po raz pierwszy w Polsce, Polskiego Towarzystwa Psychologii Humanistycznej

Studia na UKSW

Na kierunku psychologia ogólna (w zakresie psychologia osobowości), ukończone uzyskaniem dyplomu

Staże

M.in w Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz Samodzielnym Wojewódzkim Zespole Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie

Praca własna

Polegająca na 1,5 rocznej psychoterapii indywidualnej u certyfikowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne psychoterapeuty oraz 3 miesięcznej psychoterapii grupowej

Zainteresowania: Człowiek, Psychologia Humanistyczna, Nurburgring, Kazik Staszewski, KNŻ, Buldog, KULT, Lemmy Kilmister, aktywność sportowa.